Šifrování dat

V poslední době nabírá na důležitosti v oblasti IT. Šifrování je přitom nejjednodušším (a často i nejúčinnějším) způsobem ochrany dat. Fyzickou bezpečnost nikdy nezajistíme tak, jak bychom potřebovali. Pravděpodobnost vyzrazení tajemství roste s počtem osob, které tajemství sdílejí. Přitom při současných výkonech a kapacitách počítačů odpadají dřívější nevýhody šifrování. Ještě před několika lety bylo on-line šifrování noční můrou a zálohování velkých zašifrovaných souborů kvůli nepropustným linkám velmi pomalé. Pro velké objemy dat jsou dnes k dispozici specializovaná hardwarová zařízení, která dokáží zajišťovat šifrování se zanedbatelnou prodlevou. Investice do nich se zvláště ve velkých organizacích (i v těch malých dbajících na bezpečnost) vyplatí.

Nejčastější chyby při implementaci šifrování

  • Používání slabých hesel nebo jiných nedostatečných autentizačních prvků. Uživatelé mají často snahu si usnadňovat práci, takže záměrně volí slabá hesla, hesla sdílená nebo bezpečnost obcházejí jinak. To je ostatně častý problém celé ICT bezpečnosti. Jenomže každý systém je tak silný jak je silný jeho nejslabší článek – a celá investice do zajištění ochrany dat může přijít vniveč právě kvůli nedisciplinovanosti uživatelů. Disciplínu je tedy nutné vynutit (kontrola kvality hesel) nebo sledovat.

  • Spoléhání se na silný algoritmus nebo délku klíče. Často slýcháme „používáme 128bitové šifrování“ – mnoho lidí přitom žije v představě, že čím delší šifra, tím lepší výsledek. To je ale omyl. Délka šifrovacího klíče totiž vůbec nic nevypovídá o kvalitě šifrování. Důležitá je celá množina vzájemně propojených prvků: použitý program a metodika či právě délka šifrovacího klíče, ovšem ve spojení s typem algoritmu.

Specializujeme se na šifrování dat pomocí asymetrického šifrování dat

  • Proti zneužití nepovolanou osobou.

  • U přenosných zařízení (notebooky, USB disky, PDA).sifrovani dat

  • Můžete vytvořit elektronický podpis e-mailové zprávy.

  • Můžete vytvářet šifrované adresáře a disky.

  • Ochráníte data na přenosných zařízeních (USB disky).

  • Ochráníte jakékoli soubory a data před nepovolanými osobami.

  • Zabezpečíme e-mailovou komunikaci.

Pomocí asymetrického šifrování je možné zabezpečit soubory/adresáře/disky/počítače/e-maily. Data jsou uzamčeny šifrovacím klíčem, bez kterého není možné se k jejich obsahu dostat. Rozkódování dat bez klíče je prakticky nemožné. Jedná se o zabezpečení citlivých či jinak důležitých dat před zneužitím třetími osobami.